пʼятницю, 1 жовтня 2021 р.

Екскурсія сучасними бібліотеками світу

 

          В багатьох країнах світу відзначають різке підвищення інтересу до бібліотек. Ось деякі моменти, які приваблюють до бібліотеки людей різної вікової категорії.  

      Всі сучасні бібліотеки обладнані Інтернетом із доступом до Wi-Fi. Приходь зі своїм комп'ютером і працюй! Користування комп'ютером і Інтернетом в бібліотеках безкоштовне. В бібліотечних фондах є все: книжки різними мовами, друковані чи у цифровому форматі, фільми, музика, газети і журнали із усього світу. Книгозбірні пропонують своїм відвідувачам різні безкоштовні курси, а за допомогою комп'ютерних навчальних програм можна покращити знання з математики, історії, географії чи навіть підготуватися до складання іспиту на водійські права.

    У дитячих відділах, крім поличок із книжками, — килимки, м'які меблі та багато іграшок. Тут дозволяється все: лежати на животі, сидіти під столом, грати у комп'ютерні ігри. Не дозволяється тільки галасувати та дерти книжки.

У музичному відділі за столиками сидять  у навушниках меломани. В іншому залі дивляться кіно.

     У сучасних бібліотеках є невеличкі кімнатки зі столиками, мікрохвильовками, кавоварками. Тут можна перекусити, не відриваючись від роботи. Можна завітати до бібліотечного кафе, поїсти і побалакати з новими друзями.

  Роттердамська бібліотека.Бібліотека Роттердама ззовні виглядає як круїзний лайнер. Загальна площа — 24 тисячі квадратних метрів, тому між поверхами тут не сходи, а ліфти і ескалатори.

         «Пляжні» бібліотеки

           У Нідерландському місті Єймейдене відкрилася пляжна бібліотека. Вона пропонує взяти книгу напрокат усім відвідувачам пляжу. Записуватися не обов'язково — книжки видаються «під чесне слово». Послугами бібліотеки скористалися вже декілька тисяч осіб. Туристи також можуть користуватися послугами бібліотеки, адже в ній є книжки як на голландський мові, так і на англійський. Працює бібліотека кожного літа з 23 липня по 3 вересня.

Подібна бібліотека цього року відкрилася на одному із пляжів в Одесі. З 400 найменувань можна обрати щось почитати, і навіть не повернути, якщо книжка дуже сподобалась, а залишити замість неї щось із власної бібліотеки.

Александрійська бібліотека (Bibliotheca Alexandrina) в Єгипті

Зараз це головна бібліотека Єгипту, культурний центр, розташований на березі Середземного моря в місті Александрія. Бібліотека одночасно є меморіалом Александрійської бібліотеки, загубленої в давнину, і сучасним центром науки і освіти.

Бібліотека Академії наук (БАН) в Санкт-Петербурзі

Була заснована у 1714 році за указом царя Петра. Місія бібліотеки — забезпечення збереження колективної документальної пам'яті людства і здійснення інформаційного супроводу розвитку російської науки і техніки.

Бібліотека герцогині Анни Амалії в Німеччині

Розташована у Веймарі, більше відома як «Бібліотека Гете»: з 1797 по 1832 рік поет був її постійним відвідувачем. Бібліотека славиться своїми багатими збірками видань «Фауста», а також багатою колекцією музичних рукописів, чудовими збірками рукописних книг, старовинних карт. Під час пожежі 2004 року архіви бібліотеки сильно постраждали, нині приміщення бібліотеки повністю відреставроване.

Бібліотека Джона Ріленда (John Rylands University Library) в Манчестері

У бібліотеці зберігається понад 4 мільйони книг і манускриптів, більш ніж 41 000 електронних журналів і 500 000 електронних книг, декілька сотень різних баз даних. Вміст сховищ цієї бібліотеки роблять її однією з найкращих академічних бібліотек США.

Бібліотека Конгресу США (Library of Congress)

Національна бібліотека США (Вашингтон, округ Колумбія) — одна з найбільших бібліотек світу. Є науковою базою Конгресу США, займається обслуговуванням переважно державних структур, наукових і дослідницьких установ, науковців.

Бібліотека Оксфорда (Bodleian Library)

Одна з найдавніших бібліотек світу, названа на честь сера Томаса Бодлейяна. Складається з центральної бібліотеки Бодлейян і восьми підвідомчих бібліотек. Колекціями цієї бібліотеки користуються вчені всього світу.

Бібліотека святого Флоріана у Австрії

Бібліотека розташована в східному крилі абатства святого Флоріана. Вона будувалася з 1744 по 1750 рік за проектом Дж. Хэйбергера. Стеля бібліотеки розписана Альтомонте, а уздовж стіни проходить галерея в стилі рококо.

Бібліотека Фішера (Fisher Library) в Сіднейському університеті

Бібліотека Фішера — головна бібліотека книг Сіднейського університету, що має найбільшу колекцію книг в Південній півкулі. Вона налічує більше двох мільйонів томів.

Британська бібліотека (British Library)

Національна бібліотека Великобританії. Одна з найбільших бібліотек світу, число одиниць зберігання якої перевищує 150 мільйонів.

 

Валленродська бібліотека

Ця бібліотека існувала в Кенігсберзі (нинішній Калінінград) в XVII-XX ст. В середині XIX ст. фонди бібліотеки налічували близько 10 000 екземплярів книг і рукописів. Припинила своє існування в роки Великої Вітчизняної війни.

Ватиканська бібліотека (Vatican Library)

Була заснована в XV ст.. Папою Римським Миколою V в той же час, що і бібліотека святого Лауренціана. Згодом значно розширилася.

 

Державна бібліотека в Берліні (Staatsbibliothek)

Є культурною спадщиною і надбанням Пруссії. У зборах бібліотеки більше 10 мільйонів одиниць зберігання. Окрім своєї основної функції бібліотека також складає зведений каталог інкунабул (творів початкового періоду книгодрукування) і виконує функції міжрегіонального літературного і інформаційного забезпечення. Хоча після Другої світової війни пройшло вже більше 60 років, частина евакуйованих під час війни фондів досі знаходиться в бібліотеках Східної Європи, робота з їх возз'єднання триває і до цього дня.

Королівська бібліотека Бельгії (Bibliothеque royale de Belgique)

Відома також як «Альбертина», є національною науковою бібліотекою Бельгії. Основна місія полягає в зборі і зберіганні усіх видань, що публікуються в Бельгії, а також робіт бельгійців, що живуть за кордоном. Також містить велику кількість іноземних видань.

Королівська бібліотека Данії (Det Kongelige Bibliotek)

Бібліотека була побудована у 1673 році і є найбільшою бібліотекою Скандинавії. Її фонд — два з половиною мільйони томів, також тут зберігаються оригінальні манускрипти Ганса Хрістіана Андерсена. Прибудова до бібліотеки вміщує в себе 200 тисяч книг, а також книжковий магазин, ресторан, шість читальних залів, актовий зал і концертний хол на 600 місць.

Кембриджська університетська бібліотека (Cambridge University Library)

Перша згадка про бібліотеку Кембриджського університету відноситься до 1416 року. Нині збірки бібліотеки налічують понад 7 мільйонів екземплярів, включаючи Біблію Гутенберга, листи Дарвіна, папери Ісаака Ньютона і архів Королівської обсерваторії Грінвіча.

Національна бібліотека в Білорусії (National Library of Belarus)

Бібліотека розташована в східній частині міста Мінська і є однією з найбільших у світі. Нині об'єм бібліотечних фондів складає більше 13 мільйонів одиниць зберігання на різних носіях.

Національна бібліотека в Парижі (Bibliotheque Nationale de France)

Одна із старіших і найбільших бібліотек світу. Заснована у 1480 році як Королівська бібліотека, в 1795 році оголошена Конвентом Національною. Читачами бібліотеки можуть стати особи з вищою освітою або ті, що мають клопотання керівника наукової установи. Спільно з бібліотекою Сорбони веде зведений каталог французьких і іноземних періодичних видань 45 бібліотек найбільших університетів Франції.

Нью-Йоркська публічна бібліотека (New York Public Library)

Одна з найбільших бібліотек світу, її часто називають бібліотекою-музеєм. Нині у фондах бібліотеки налічується близько 43,3 мільйонів наукових матеріалів і 15,5 мільйонів книг. Також в ній зберігаються, окрім книг, картини, естампи, гравюри відомих і маловідомих майстрів, отримані в дар разом з книгами.

Російська державна бібліотека (колишня Бібліотека імені Леніна) в Москві

Створена на основі Румянцевського музею, одна з найбільших бібліотек світу. У 2008 році святкувала своє 180-річчя. Об'єм фонду бібліотеки перевищує 42 мільйони одиниць зберігання.

Філадельфійська публічна бібліотека (Free Library of Philadelphia)

Бібліотека має більше 55 філій, фонди налічують 5,1 мільйонів томів. Вона була відкрита в березні 1894 під девізом: «Загальна бібліотека має бути безкоштовною для усіх».

            Матеріал взято: Івано-Франківська центральна міська дитяча бібліотека   

Немає коментарів:

Дописати коментар