понеділок, 15 серпня 2022 р.


       
Галина Миколаївна Малик народилася 12 серпня 1951 року у м. Бердянську Запорізької області. 1964 року сім’я переїхала в селище Середнє на Ужгородщині. дитинство і юність майбутньої письменниці були радісними і спокійними. Вона гарно вчилася в школі, мала веселий характер, почуття гумору і… не збиралась бути письменницею. Своє перше знайомство з книжкою Галина Миколаївна запам’ятала на все життя.

Це сталося у день її народження, коли мама зробила малій Галинці диво-подарунок – збірку “Українські народні казки”, яка стала для

неї “… і букварем, і розвагою, і цілим новим світом”.

Батько Галини Миколаївни за фахом був вченим агрономом, і його разом із сім’єю направили у донецьку область працювати на дослідній виноградній станції. Але Галину Миколаївну завжди тягнуло на Закарпаття, туди, де пройшло її дитинство. Закінчивши школу, вона вступила на філологічний факультет Ужгородського університету, працювала коректором у міській друкарні, потім – у Закарпатській обласній науковій бібліотеці. У 1991 році Г. Малик займає посаду головного редактора видавництва “Закарпаття”.

З 1998 року вона – видавець та редактор журналу для дітей “Віночок”. Зараз працює головним редактором Закарпатської філії видавництва “Знання” (м. Київ).

Писати майбутня письменниця почала ще з шкільного віку. Потім кинула, та коли сама стала мамою, почала створювати віршики для своєї доньки. Галина Миколаївна дуже добре пам’ятає, як вона сприймала світ у дитинстві, усі свої дитячі відчуття. Тому її вірші для дітей легкі, з простими, інколи зовсім неочікуваними, сюжетами.

Це також вірші-загадки, вірші-підказки, вірші, в яких ти знайдеш нові слова, а також такі, в яких ти часто-густо можеш впізнати себе і свої справи, які ти або доводиш до кінця, або не доробляєш, які ти любиш робити, а які – ні.

Згодом Галина Малик почала писати казкові повісті для дітей, головні герої яких – твої ровесники. З персонажами цих повістей весь час трапляються якісь пригоди, відбуваються небезпечні та радісні події: твої ровесники – діти потрапляють у казкову країну, а то мешканці казкових країн потрапляють у наше реальне життя. А ще, коли читаєш повісті та п’єси письменниці, здається, що їх авторка знаходиться серед своїх героїв і разом з ними переживає все описане у книжках.

За повісті “Незвичайні пригоди Алі в країні Недоладії” у 1988 році Галині Малик було присуджено премію імені О. Копиленка. З незвичайними пригодами Алі, невгамовної героїні цих повістей, уже познайомились юні читачі Іспанії, Італії, Франції, Німеччини та інших країн. А за повість “Злочинці з паралельного світу”, Галині Малик було присуджено звання лауреата літературної премії імені Лесі Українки 2003 року.

Галина Малик – член Національної спілки письменників України з 1991 року.

Вона є також автором книг: “Пантлик і Фузя”, “Пантлик і Фузя сперечаються”, “Пригоди Іванка і Беркутка”, “Як ти народився” та збірки перекладів з російської мови даниїла Хармса “Я тепер автомобіль”.

У 2007 році Галина Миколаївна відзначена літературною премією ім. Ф. Потушняка за книги казок для дітей “Пригоди в зачарованому місті” (Тернопіль: Підручники і посібники, 2006) та “Сміятись заборонено” (Київ, 2005).

       Освіта

Закінчила філологічний факультет Ужгородського державного університету у 1980.

      Трудова діяльність

1980-1990- зав. відділом інформації з питань культури та мистецтва Закарпатської обласної наукової бібліотеки в м. Ужгород. далі – головний редактор видавництва “XXI вік”, Головний редактор видавництва “Бокор”, Головний редактор видавництва “Закарпаття”. Головний редактор часопису для дітей “Віночок”. Головний редактор видавництва “Знання”

      Громадська діяльність

Заступник голови Асоціації творчих жінок Закарпаття “Нова форма”, З 2005 – голова оргкомітету щорічної книжкової виставки-ярмарки “Ужгородський книжковий Миколай”. Член експертної ради всеукраїнського рейтингу “Книжка року” у номінації “дитяче свято”

    Нагороди і відзнаки

Премія журналу “Перець” за кращі вірші для дітей за 1987 р.; Премія ім. Олександра Копиленка (1988); обласного конкурсу “Від Кирила та Мефодія – до наших днів” у номінації “Література для дітей” (2000); Перша премія Міжнародної книжкової ярмарки у м. Києві “Книжковий сад”, номінація “Світ дитини” за книжку “Злочинці з паралельного світу” (2002); Лауреат книжкової виставки “Ужгородський книжковий Миколай” у номінації “Найрезонансніший автор року” (2002); Літературна премія ім. Лесі Українки (2003); Спеціальний диплом Міжнародної книжкової ярмарки у м. Києві “Книжковий сад” за книжку “Злочинці з паралельного світу-2” (2004).

Тричі лауреат премії ім. Федора Потушняка.

   

  

Немає коментарів:

Дописати коментар