пʼятниця, 10 січня 2025 р.

Ділове (Трибушани)

                


                

Діловеневеличке гірське село, яке славиться на всю Україну та далеко за її межами, як географічний центр Європи. Вже за обріями села видніється Румунія. Саме тому в Діловому є пропускний пункт, з якого розпочинається подорож Мармаросами. Офіційно Ділове належить до території України та знаходиться на Закарпатті. 

 Одна із легенд розповідає про виникнення назви села. 

           Заснували його три брати Бушани. Саме на їх честь було названо поселення – Трибушанами. З приходом радянської влади село отримало іншу більш офіційну назву – Ділове. Відтоді назва не змінювалася.
Хоча дуже давно назва села мала різні варіації, які перекладалися з угорської як «Теребеш на Білому Потоці»

Активна промисловість села в другій половині ХІХ ст. приваблює іноземців з усієї Європи. Так чехи, поляки, німці, італійці та словаки не тільки заселяли територію, а й налагодили видобуток залізної руди на гірській вершині Довгарунь, вибудували склодувний завод, проклали залізничну колію, інтенсивно вкладали кошти у туристичний та економічний розвиток села. 

   Наразі в селі діє аптека, пекарня,  амбулаторія, середня школа, лісництво, прикордонна застава,будинок культури та сільська бібліотека. Тільки за 50 км від Ділового знаходиться українсько-румунський кордон, тому для того, щоб вирушити у пішохідний маршрут цією частиною Карпат, потрібно отримати спеціальний дозвіл. Вже на другому березі Тиси знаходиться румунське село Вишівська Долина. Тому мешканці обох сіл не тільки бачаться, а й знайомі один з одним, як з іншими сусідами.

 

                       Географічний центр Європи в Діловому

У 1887 році на території села установили двометровий кам'яний стовп, на якому латиною написали слова, що означають: «Постійне, точне, вічне місце. Дуже точно, зі спеціальним приладом, виготовленим в Австро-Угорщині, за шкалою меридіанів та паралелей, встановлений центр Європи. Рік 1887».

Вже у 1977 році неподалік встановили стелу висотою 7 метрів, за незалежної України – різноманітні інформаційні стенди на державній та англійській мові, що сповіщають гостей про місце їхнього знаходження. 

 


                Туристичні атракції Ділового. Ялинський водограй

Висота спаду води в Ялинському водоспаді 26 метрів. Це найвищий однокаскадний водоспад в Карпатах. Стежка до місця призначення промаркована та добре протоптана сотнями цікавих туристів, тому жодних проблем не повинно виникнути. Дорога до Ялинського водоспаду доволі цікава та приємна, адже проходить вона повз затишний та мальовничий каньйон річки Білий.

Готуйтеся, що підйом на водоспад буде доволі не легким. Водоспад відкритий зовсім недавно, у 2011 році, тому не набув великої популярності серед туристів. Тільки тому, що шлях доволі трудний (потрібно подолати 700 метрів вверх), а сам водоспад прихований від цікавого ока, його варто оглянути. Неймовірно красива та дика недоторкана природа вразять вас до глибини душі. Тут, серед лісових хащів та веселого плину водички, потрібно залишити всі печалі та проблеми. Тільки тут починаєш цінувати по-справжньому миттєвості проведені на самоті з природою.

На шлях до водограю потрібно потратити 2-3 години, десь 8 км. Але час той пройде непомітно та весело, та найголовніше те, що душа зможе віднайти втрачену гармонію та спокій поруч Ялинського водограю.

     


Немає коментарів:

Дописати коментар